Jak bezpiecznie podróżować z psem samochodem ?

Czy wiecie jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie ?
Przepisy ruchu drogowego w Polsce nie określają w jaki sposób powinniśmy podróżować z naszym pupilem. Jednak powinniśmy to robić w tak, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Pierwsze o czym musimy pamiętać, to że pies nigdy nie może ograniczać nam widoczności ani zasłaniać lusterek. Nie może również ograniczać naszych ruchów podczas manewrów na drodze. Widząc nie raz york'a wychylającego głowę zza kierownicy, mam wrażenie, że nie wszyscy o tym pamiętają. 

Przewożąc psa luzem w samochodzie, stwarzamy nie tylko niebezpieczeństwo dla siebie czy innych członków ruchu, ale również dla samego psa. Podczas gwałtownego hamowania nasz psi przyjaciel zostaje bezwładnie wystrzelony do przodu niczym pocisk. Co jakiś czas słyszę o jakimś wypadku samochodowym, podczas którego z samochodu ucieka pies poszkodowanych osób. Na miejsce przyjeżdża pomoc, właściciele proszą żeby ktoś zajął się ich pupilem, ale nikt nie ma na to czasu lub chęci. Na prośby właścicieli obojętny jest również tłum zebranych gapiów. Przerażony, a czasem również ranny pies biega po okolicy, zazwyczaj w pobliżu ruchliwej drogi. Niestety te historie kończą się różnie. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić co czują właściciele, którzy nie mogą zrobić nic, aby uratować swojego najlepszego przyjaciela.

Na całe szczęście jest kilka sposobów, aby uniknąć podobnej historii i zadbać o bezpieczeństwo swojego czworonoga. 

Możemy zaopatrzyć się specjalny pas dla psów, który z jednej strony przyczepiamy do szelek psa (nigdy do obroży!) a z drugiej wpinamy tak samo jak normalny pas bezpieczeństwa. Dzięki temu nasz pies jest bezpieczny podczas gwałtownego hamowania czy wypadku. Pas ten ogranicza również psu przestrzeń po której może się poruszać, dzięki czemu nie biega po siedzeniach podczas jazdy. Nie musimy się również martwić o to, że nasz pupil wybiegnie z samochodu na przykład podczas awaryjnego postoju czy po wypadku. Cena takiego pasa to zaledwie kilkanaście złotych. 

pas bezpieczeństwa dla psa

Dodatkowo możemy na tylnych siedzeniach rozłożyć specjalną matę samochodową, która zapobiega ubrudzeniu się foteli, co jest przydatne zwłaszcza podczas deszczowych dni.

mata samochodowa dla psa

Drugim sposobem jest przewożenie psa w transporter lub w specjalnej klatce. Transporter dla małego lub średniego psa ustawiamy na tylnym siedzeniu samochodu i zabezpieczamy pasami bezpieczeństwa, tak aby nie mógł się przemieścić. Transporter dla większych psów najlepiej umieścić w bagażniku (jeśli mamy odpowiednio duży bagażnik, na przykład w autach typu kombi). W takim przypadku również musimy pamiętać o unieruchomieniu transportera. Możemy również kupić specjalną klatkę do przewozu psów, którą również umieszczamy w bagażniku. Jej metalowy szkielet zapewnia psu dodatkowe bezpieczeństwo. 

transporter 

klatka transportowa

Mniejsze psy możemy również przewozić w specjalnych fotelikach samochodowych lub w materiałowych transporterach. Taki fotelik montujemy na siedzeniu samochodu, a naszego pupila przypinamy wmontowanym pasem dla psa. Ogranicza on przestrzeń psa, ale nie aż w takim stopniu jak zwykły transporter. 

fotelik samochodowy dla psa


transporter materiałowy

Podczas podróży z psem musimy również pamiętać o jego komforcie podczas jazdy. Starajmy się jechać płynnie i unikać gwałtownego hamowania. Temperatura w samochodzie nie powinna być większa niż 20 stopni. Podczas dłuższej podróży powinniśmy co jakiś czas robić postój, aby nasz podopieczny mógł napić się wody oraz załatwić swoje potrzeby. Niektóre psy mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, dlatego nie powinny jeść przed dłuższą drogą. Pamiętajmy również o tym, że każdy pies inaczej znosi podróż, dlatego należy uważnie obserwować naszego psa, czy aby na pewno nie jest ona dla niego zbyt stresująca. 

Miłej podróży !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz