Zestawienie olejów łososia


Olej z łososia jest naturalnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Zarówno u ludzi i u psów, organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych kwasów, dlatego muszą one zostać dostarczone razem z pożywieniem. Kwasy te pełnią wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie - między innymi wspomagają pracę serca, układ krążenia, odpornościowy, nerwowy oraz trawienny, wpływają na procesy biochemiczne, uczestniczą w reakcjach immunologicznych oraz produkcji hormonów, nadają elastyczność ścianom komórek, wpływają na kondycję skóry oraz mają działanie przeciwzapalne.

Obecnie dieta naszych psów (podobnie jak nasza) przepełniona jest kwasami omega-6, które oprócz tego, że mają istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu, wspomagają również rozwój procesów zapalnych, pomagają gromadzić tłuszcz, prowadzą do zagęszczenia krzepnięcia krwi oraz mogą wywoływać reakcje alergiczne. Omega-6 pochodzą głównie z ziarn zbóż, olejów roślinnych, a także z mięsa zwierząt hodowlanych, karmionych paszami bogatymi w te kwasy. Kwasy omega-3 przeciwdziałają kwasom omega-6, dzięki czemu zapobiegają one ich szkodliwemu działaniu i hamują rozwój stanów zapalnych. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie w diecie odpowiednich proporcji pomiędzy kwasami omega-6 a omega-3.

Idealny stosunek omega-6 do omega-3 to 1:1, a jego dopuszczalna wartość dla prawidłowego funkcjonowania organizmu to 4:1. W dużej części suchych karm przeznaczonych dla psów, zwłaszcza tych w których składzie dominują zboża, stosunek ten jest dużo wyższy (nawet 20:1). Żeby zniwelować znaczącą przewagę omega-6, warto dodatkowo suplementować omega-3, których najlepszym źródłem jest właśnie olej z łososia.

Szczególne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 mają szczenięta, suki w ciąży, psy w trakcie rekonwalescencji oraz cierpiące na przewlekłe choroby. U zdrowych, dorosłych psów objawami braku omega-3 mogą być między innymi wypadanie sierści, łuszczenie się skóry, swędzenie, łamanie się pazurów czy bóle stawów.

Jeśli uważasz, że Twojemu psu brakuje kwasów omega-3, w pierwszej kolejności zawsze przyjrzyj się jego diecie i sprawdź, czy na pewno jest ona odpowiednia. Im dieta jest bardziej zbliżona do naturalnej, im więcej w niej dobrych i pełnowartościowych składników, tym mniejsze powinno być zapotrzebowanie na dodatkowe suplementacje. Ja sama bardzo starannie dobieram karmy, które podaję Lexi i staram się, aby były najlepszej jakości, mimo to zdecydowałam się podawać jej również olej z łososia, jako dodatkowo źródło omega-3.

Niestety z olejem z łososia, nie jest wcale tak łatwo i kupno pierwszego lepszego oleju ze sklepowej półki, wcale nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego decydując się na podawanie psu oleju z łososia, warto sięgnąć po ten najlepszy? Już śpieszę z wyjaśnieniem i podpowiadam jak wybrać olej, który warto kupić.


Na co zwrócić uwagę wybierając olej z łososia. 

Pochodzenie łososia

Bardzo ważne jest z jakiego łososia pochodzi nasz olej. Może obiło się Wam o uszy, żeby jak ognia unikać kupna łososi hodowlanych. Hodowlane łososie norweskie są obecnie jednymi z najbardziej niezdrowych ryb jakie możemy dostać w naszych sklepach. Pomijając same warunki hodowli, które są absolutnie karygodne, łososie te karmione są odpadami zwierzęcymi, antybiotykami, barwnikami (stąd charakterystyczny pomarańczowy kolor) oraz całą masą innej chemii. Wiele z tych łososi jest chorych, pokaleczonych, cierpi na różne mutacje oraz nowotwory! I właśnie takie ryby trafiają na nasze talerze oraz do misek naszych psów.

Dlatego najlepiej wybierać zarówno mięso, jak i olej z dzikiego łososia atlantyckiego lub dzikiego łososia z Alaski. Są one najzdrowsze, najbogatsze w cenne kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki odżywcze. Te łososie wybieraj zarówno dla siebie jak i dla swojego pupila.

Skład 

Dobry olej z łososia powinien być w 100% czysty i nie posiadać dodatków żadnych innych olejów, ekstraktów czy konserwantów.

Wybierając olej z łososia powinniśmy również zwrócić uwagę na ogólną zawartość kwasów omega-3 oraz na zawartość kwasów DHA i EPA. DHA i EPA są jednymi z kwasów należących do omega-3. Pełnią one wiele ważnych funkcji w organizmach psów, między innymi poprawiają funkcjonowanie mózgu i wzroku. Im zawartość tych kwasów jest wyższa, tym bardziej wartościowy jest olej.

Sposób produkcji 

Ważne jest, aby olej z łososia był pozyskiwany bez użycia wysokiej temperatury, która powoduje zniszczenie nienasyconych kwasów tłuszczowych. W procesie produkcji olej najpierw jest wyciskany z ryb, następnie jest koncentrowany, po czym podlega destylacji. Destylacja podwyższa zawartość kwasów EPA i DHA w oleju oraz pozbawia go szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie. Jednak, aby destylacja przyniosła pożądane efekty, powinna zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób, a olej następnie powinien zostać przebadany. Dlatego powinniśmy unikać olejów, których producent nie podaje informacji dotyczących jego produkcji.

Opakowanie i świeżość

Nieotwierany olej z łososia powinien być przechowywany w ciemnym miejscu i w pokojowej temperaturze. Promienie słoneczne powodują degradację nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co olej traci swoje wartości. Dlatego najlepiej wybierać oleje w nieprzepuszczających lub ograniczających dostęp światła butelkach.

Otwarty olej z łososia powinno się trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu oraz spożyć maksymalnie do 8 tygodni po otwarciu. Najlepszym miejscem będzie lodówka. Olej powinien również mieć ograniczony dostęp do powietrza, które przyspiesza jego psucie się. Najlepsze będą, więc butelki z dozownikami lub pompkami.

Zdecydowanie nie sięgajcie po oleje w przeźroczystych butlach ze sklepowej półki. Taki olej nie tylko nie ma już żadnych wartości (cenne nienasycone kwasy tłuszczowe już dawno uległy degradacji, a to przecież właśnie o nie chodzi!), ale również może okazać się szkodliwy dla Twojego psa i zamiast hamować stany zapalne, jeszcze bardziej je wzmagać.

Wybierając olej z łososia wybieraj również opakowania o odpowiedniej wielkości dla Twojego psa, tak aby zdążyć zużyć olej przed upływem wspomnianych 8 tygodni po otwarciu. Nie kupuj oleju na zapas. Zawsze sprawdź datę ważności oleju i wybierz ten, który ma najdłuższą datę. A kiedy już używasz oleju z łososia, zwracaj uwagę na jego kolor i zapach, aby uniknąć podawania psu zjełczałego i zepsutego oleju.

Kolor i zapach

Ciemnopomarańczowy kolor oleju z łososia pochodzi od barwników i zanieczyszczeń, którymi były karmione hodowlane ryby i takiego oleju powinniśmy unikać. Pomarańczowy kolor może również pochodzić ze skorupiaków, którymi odżywiały się wolnożyjące łososie, natomiast jest to bardzo jasny odcień pomarańczowego lub nawet ciemnożółty. Dobry olej będzie miał zatem kolor między jasnożółtym i jasnopomarańczowym.

Zapach oleju z łososia powinien być lekko rybi, ale przyjemny i niezbyt intensywny. Powinien pachnieć świeżo. Jeśli po otworzeniu oleju wyczuwamy zjełczały zapach, najlepiej od razu zwrócić olej, ponieważ jest już zepsuty.


Poniżej przedstawiamy zestawienie 6 popularnych olejów z łososia

Atlantic Salmon Oil od Pokusy
Pochodzenie łososia: dziki atlantycki +
Zawartość kwasów Omega: Omega 3 - 29,1% Omega 6 - 8,7% Omega 9 - 25,2% +
Zawartość kwasów EPA i DHA: EPA - 9,5% DHA - 13% +
Zawartość metali ciężkich i dioksyn: zgodne z normami UE +
Kolor: jasnożółty 
Opakowanie: nieprzepuszczające światła, z pompką +
Pojemność: 300ml +
Dawkowanie: 0,5g na 1kg m.c. / 24h 
Data ważności od otwarcia: do 60 dni, przechowywać w lodówce 
Certyfikaty: Human Grade +
Cena: około 55zł za 300ml

Essential The Omega 3 Oil
Pochodzenie łososia: norweski -
Zawartość kwasów Omega: brak informacji -
Zawartość kwasów EPA i DHA: brak informacji -
Zawartość metali ciężkich i dioksyn: 
Kolor: pomarańczowy 
Opakowanie: przeźroczyste -
Pojemność: 1000ml -
Dawkowanie: 5ml na 10kg m.c. 
Data ważności od otwarcia: 3 miesiące
Certyfikaty: brak
Cena: około 65zł za 1000ml

Grizzly Salmon Oil
Pochodzenie łososia: dziki z Alaski +
Zawartość kwasów Omega: Omega 3 - 29% Omega 6 - 3% Omega 9 - brak informacji +
Zawartość kwasów EPA i DHA: EPA - 9% DHA - 12% +
Zawartość metali ciężkich i dioksyn: brak informacji - 
Kolor: pomarańczowy 
Opakowanie: nieprzepuszczające światła, z pompką +
Pojemność: 125ml 250ml 500ml 1000ml 2000ml +
Dawkowanie: podana jest ilość naciśnieć dozownika w zależności od wagi psa, bez informacji o pojemności jednej porcji
Data ważności od otwarcia: 3 miesiące przechowywać w lodówce
Certyfikaty: brak
Cena: od 30zł za 125ml do 190zł za 2000ml

Brit Care Salmon Oil
Pochodzenie łososia: hodowlany -
Zawartość kwasów Omega: brak informacji -
Zawartość kwasów EPA i DHA: brak informacji -
Zawartość metali ciężkich i dioksyn: brak informacji -
Kolor: pomarańczowy 
Opakowanie: nieprzepuszczające światła, z pompką +
Pojemność: 250ml 500ml 1000ml +
Dawkowanie: < 12kg - 4ml/dziennie 12-24kg - 8ml/dziennie 24-48 kg - 12ml/dziennie > 48kg - 16 ml/dziennie
Data ważności od otwarcia: brak informacji 
Certyfikaty: brak
Cena: od około 25zł za 500ml do około około 40-50zł za1000ml 

Olej z dzikiego łososia Lunderland
Pochodzenie łososia: dziki z Alaski +
Zawartość kwasów Omega: Omega 3 - 23-34% Omega 6 i 9- brak informacji -
Zawartość kwasów EPA i DHA: EPA - 9-14% DHA - 8-12% +
Zawartość metali ciężkich i dioksyn: arsen <0,1mg/kg kadm <0,1mg/kg ołów <0,1mg/kg rtęć <0,1mg/kg suma dioksyn < 3pg/g +
Kolor: ciemnożółty 
Opakowanie: ciemne szklane +
Pojemność: 90ml 250ml 500ml +
Dawkowanie: < 20kg - 1/2 łyżeczki 20-40 kg - 1 łyżeczki > 40kg - 2 łyżeczki > 60kg - 3 łyżeczki 
Data ważności od otwarcia: 8-12 tygodni, przechowywać w lodówce 
Certyfikaty: brak
Cena: od około 20zł za 90ml do około 65zł za 500ml

Olej Omega3 Lunderland
Pochodzenie łososia: łosoś hodowlany i dzikie łososiowate ryby -
Zawartość kwasów Omega: Omega 3 - 20-24% Omega 6 - 1,08% 9- brak informacji +
Zawartość kwasów EPA i DHA: EPA - 10,98% DHA - 11,91% +
Zawartość metali ciężkich i dioksyn: arsen <0,04mg/kg ołów <0,02mg/kg kadm <0,01mg/kg rtęć <0,01mg/kg suma dioksyn 0273pg/g +
Kolor: jasnożółty
Opakowanie: ciemne szklane +
Pojemność: 90ml 500ml +
Dawkowanie: < 20kg - 1/2 łyżeczki 20-40 kg - 1 łyżeczki > 40kg - 2 łyżeczki > 60kg - 1 łyżka
Data ważności od otwarcia: 8-12 tygodni, przechowywać w lodówce 
Certyfikaty: brak
Cena: od około 18zł za 90ml do około 55zł za 500ml

SOS Olej z łososia Fish4Dogs
Pochodzenie łososia: norweski -
Zawartość kwasów Omega: Omega 3 - 26,74% Omega 6 - 9,46% Omega 9 - 6,23% +
Zawartość kwasów EPA i DHA: EPA - 6,31% DHA 10,23% 
Zawartość metali ciężkich: brak informacji -
Kolor: pomarańczowy 
Opakowanie: ciemne plastikowe, z dozownikiem +
Pojemność: 100ml 500ml 3000ml +
Dawkowanie: pies mały - do 1 łyżeczki pies średni - do 2 łyżeczek pies duży do 3 łyżeczek
Data ważności od otwarcia: brak informacji
Certyfikaty: brak
Cena: od około 20zł za 100ml do około 315zł za 3000ml


Nasz wybór

My zdecydowanie postawiłyśmy na olej z łososia Atlantic Salmon Oil od Pokusy. Produkowany jest on z dzikich łososi atlantyckich, ma wysoką zawartość kwasów omega-3, EPA i DHA oraz posiada badania pod kątem zawartości metali ciężkich oraz certyfikat HumanGrade, co oznacza, że może być również spożywany przez ludzi. Butelka chroniąca olej przed światłem i powietrzem, daje pewność, że olej jest świeży. Pojemność 300ml pozwoli nam zużyć cały olej przed upływem 60 dni od otwarcia. Znamy i używamy również innych produktów Pokusy, które naszym zdaniem są najwyższej jakości, co jest kolejnym powodem, dlaczego wybrałyśmy właśnie na ten olej.

Lexi od pierwszego momentu oszalała na jego punkcie i po każdym użyciu dokładnie wylizuje pompkę butelki. Dostaje również odrobinę oleju do past, którymi wypełniam jej konga. Wyjada je dużo chętniej niż wcześniej. Dużym zaskoczeniem był dla mnie zapach oleju. Kiedyś używałyśmy już oleju z łososia bardzo wątpliwej jakości i przy każdej aplikacji z butelki wydobywał się okropny rybi zapach. Olej od Pokusy pachnie bardzo delikatnie, świeżo i apetycznie. Gdyby nie to, że Lexi tak dokładnie wylizuje butelkę po oleju, chyba sama zaczęłabym go używać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz